MMO - ktoś w coś gra?

cRPG oraz inne gry komputerowe o tematyce fantastycznej

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Tempy
Osadnik
Posty:183
Rejestracja:2010-03-08, 22:31
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Tempy » 2013-05-03, 05:22

Trochę grałem w Neverwintera na shardzie Beholder.
Wnioski:
Dopieszczona gra czerpiąca garściami z wielu innych MMO. Fajny, choć nie rewolucyjny, system dynamicznej walki. (Daleko jej jednak do tej z Tery.)
Ciekawy sposób kraftowania (ale obeznany z MMO nie jestem super więc pewnie gdzieś już był podobny.)
Mówione dialogi, ale w przeciwieństwie TOR'a, bez przesady.
Fajna grafika i milion rzeczy namawiających gracza do powrotu i częstego zaglądania do gry.
Np. wyżej wspomniany krafting, dające co godzinę bonusy inwokacje czy system bonusów do różnych aktwyności (codziennych questów, trybu hordy czy pvp).
System mikropłatności wydaje się być bardzo uczciwy na razie.
Brak rewolucji (klasy wyjątkowo nastawione na role w drużynie) za wyjątkiem możliwości tworzenia questów przez graczy. Grałem w dwa i nie bardzo odbiegają od tych przedstawionych przez autorów.

W sumie wydaje mi się takim WoW'em 2.0
Wszystko jest lepsze, nowsze i usprawnione ale wciąż mamy czyste tanki, dpsy i zbieranie odznak w lokacjach by wymienić je na bonusy.
Początkujący dowódcy mówią o strategi, doświadczeni o logistyce.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-05-03, 07:32

Brzmi bardzo zachęcająco. Jeżeli jest tak, jak się spodziewam, czyli wybieranie misji i drużyny w lobby, potem loch, sieka i koniec, to nie zawiodę się.

Raczej nie WoW, po prostu czwarta edycja D&D. Podział profesji na leczące i buffujące (Leader), tankujące (Defender), zadające obrażenia (Striker) oraz nastawione na ataki obszarowe (Controller) to podstawa mechaniki czwartej edycji. Tak, papierowej gry rpg.
Zbieranie kuponów czy znaczków i wymienianie ich na nagrody to teraz standard w grach, szczególnie online. Bardzo łatwo przez to popsuć zabawę z gry.

Awatar użytkownika
Tempy
Osadnik
Posty:183
Rejestracja:2010-03-08, 22:31
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Tempy » 2013-05-03, 09:28

Jeżeli jest tak, jak się spodziewam, czyli wybieranie misji i drużyny w lobby, potem loch, sieka i koniec, to nie zawiodę się.
Nie, nie jest tak. Co prawda do pierwszych prawdziwych, grupowych lochów dopiero wejdę ale do tej pory całość wygląda jak standardowy, dopieszczony, WoW. Normalne Obszary, na których biegają potwory i gracze plus mini-instancje przy niektórych questach. Całość jest lepiej zrobiona bo obszary wyglądają naturalnie ale nie ma zasadniczej różnicy.
(Przynajmniej do tej pory.)
No, może całe, spore, obszary to też instancje (np. doki) ale biega w nich masa ludzi i różnicy między takim podejściem a prawdziwie otwartym światem z np. GW2 praktycznie nie czuję.

Wiem, że w DnD 4 tak właśnie grupują klasy ale to, że gra je czerpie z podręcznika nic nie zmienia. Faktem jest, że mają one bardzo mocno określone role, mocniej chyba niż w WoWie nawet. (Znów, pewności nie mam.) Co nie musi być czymś złym ale po próbie innowacji w GW2 warto to wymienić.
Oprócz nazw klas, cech postaci i specjalnych mocy (mamy "at will", "encounter" i "daily") gra nic wspólnego z rpg nie ma.
Oprócz sześciu cech pojawia się obrona (dodatkowo obok AC, różnicy wciąż nie udało mi się rozgryźć), szansa na unik czy moc ataku (power, znana właśnie z wow'a i dająca bonus do obrażeń i leczenia). Również obrażenia broni są wartościowo przypominające wow'owe. Na 15 poziomie mam około 2000 hp.
A i same cechy sprowadzają się do procentowych bonusów do obrażeń czy hp. Np siła na 12 około 1,5% do obr. itd.

I to wszystko wcale nie zmienia faktu, że na razie, gra się przyjemnie.
Początkujący dowódcy mówią o strategi, doświadczeni o logistyce.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-05-03, 11:53

No to przyznam, że nie brzmi to zbyt ciekawie. Chciałem czegoś innego, chciałem coś jakby WoWa z samymi lochami, bez biegania po świecie, robieniu questów. Chciałem adaptacji D&D, a wieść o np. 2000 punktach życia nie jest mi w smak. System atrybutów brzmi płytko, jeżeli po prostu daje te procentowe bonusy (do tego nie wiadomo co one dają przy tworzeniu postaci).

Brzmi to trochę za bardzo jak DDO, gdzie grało się w takie "dopasione dedeki", gdzie wszystkie liczby były kilkukrotnie pomnożone (zupełnie niepotrzebnie).

Jak dla mnie GW2 ma swoje własne "trinity", zamiast tank+healer+dps mamy dps+healer+support (buffy lub debuffy). Trochę mniej wyraźne, ale formuła nadal sprowadza się do tego samego i dungeonów bez co najmniej jednego healera radzę nie robić.

Awatar użytkownika
Jaqob
Mieszczanin
Posty:430
Rejestracja:2008-06-05, 16:39
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Jaqob » 2013-05-03, 14:01

Avdima, nie wiem jaki masz problem z Ragnarokiem.
Właśnie pobrałem oficjalny downloader i gra pobiera mi się z prędkością ponad 800kb/s
Skobel: Spróbuj tego, nie powinno pomóc

Awatar użytkownika
Tempy
Osadnik
Posty:183
Rejestracja:2010-03-08, 22:31
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Tempy » 2013-05-03, 15:29

DDO przypomina DnD dużo bardziej. Ma przynajmniej znany z rpg system atutów. W Neverwinterze atuty są, ale oprócz tego, że tak nazwano te punkty to nie przypominają w niczym rpg. Są za to bardzo podobne do punktów umiejętności z wow'a, tylko jest ich mniej...

Miałem na myśli, że GW2 przynajmniej próbuje trochę namieszać. Klasy mają kilka możliwych wariantów rozwoju i każda dysponuje np. umiejętnością leczenia się w walce. W Neverwinterze tego nie ma.

I nie zrozumcie mnie źle. Nie chcę powiedzieć, że gra jest zła bo, na razie, gra mi się wyjątkowo przyjemnie. Sam w sumie nie wiem czemu bo wow'a przypomina mi bardzo a niespecjalnie go lubię...
Początkujący dowódcy mówią o strategi, doświadczeni o logistyce.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-05-03, 21:16

Jaqob pisze:Avdima, nie wiem jaki masz problem z Ragnarokiem.
Właśnie pobrałem oficjalny downloader i gra pobiera mi się z prędkością ponad 800kb/s
Taki, że llinki na stronie prowadzą do błędów i nie można niczego pobrać.
Może naprawili. Mowa o drugiej części Ragnaroka, tak?

Awatar użytkownika
Jaqob
Mieszczanin
Posty:430
Rejestracja:2008-06-05, 16:39
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Jaqob » 2013-05-04, 00:20

Tak.
Aby pobrać downloader wystarczy kliknąć duży obrazek z jakimiś runami czy coś na podstronie Download Game:
http://www.playragnarok2.com/Download/clientdownload
Skobel: Spróbuj tego, nie powinno pomóc

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-05-04, 02:18

Dzięki Jaqob, działa.

EDIT: Nie, nie działa, ale przynajmniej wiem w czym problem. Ragnarok 2 przed instalacją weryfikuje prawa dostępu użytkownika, a ponieważ ktoś bardzo to koślawo zrobił, szuka grupy "Users", której każdy z nieanglojęzycznym Windowsem nie będzie posiadał.
Dlatego nie mogę tej gry zainstalować, a robić nową grupę specjalnie dla jednej gry nie mam zamiaru. Poczekam z miesiąc, jak nie zapomnę o tej grze, to może zainstaluję.
Ostatnio zmieniony 2013-05-04, 05:57 przez Avdima, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaqob
Mieszczanin
Posty:430
Rejestracja:2008-06-05, 16:39
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Jaqob » 2013-05-04, 10:39

Z tobą jak z dzieckiem Krzysiu:
https://mega.co.nz/#!IMBnkLIL!fS9WZylcT ... S6TpeMadg8

Naprawiona wersja pliku instalacyjnego. Wrzuć go tam gdzie masz pakiety instalacyjne i odpal.
Albo po prostu ściągnij sobie grę przez Steama.
Skobel: Spróbuj tego, nie powinno pomóc

Awatar użytkownika
Jet
Osadnik
Posty:171
Rejestracja:2010-12-03, 22:18
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Jet » 2013-05-05, 08:58

Jaqob pisze:Z tobą jak z dzieckiem Krzysiu:
https://mega.co.nz/#!IMBnkLIL!fS9WZylcT ... S6TpeMadg8

Naprawiona wersja pliku instalacyjnego. Wrzuć go tam gdzie masz pakiety instalacyjne i odpal.
Albo po prostu ściągnij sobie grę przez Steama.
Nie używaj słowa na "S" w obecności Krzysztofa. To się źle skończy.

Awatar użytkownika
Avdima
Szlachcic
Posty:1084
Rejestracja:2009-05-24, 16:17
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Avdima » 2013-05-05, 10:55

Jet pisze:
Jaqob pisze:Z tobą jak z dzieckiem Krzysiu:
https://mega.co.nz/#!IMBnkLIL!fS9WZylcT ... S6TpeMadg8

Naprawiona wersja pliku instalacyjnego. Wrzuć go tam gdzie masz pakiety instalacyjne i odpal.
Albo po prostu ściągnij sobie grę przez Steama.
Nie używaj słowa na "S" w obecności Krzysztofa. To się źle skończy.
Jet, a może sobie daruj? Przytaczasz jakąś urojoną pierdołę, która niczego nie wnosi do tematu. Jak Cię tak bardzo ciśnie, żeby po mnie pojechać, to odpuść sobie, bo nikogo Twoje problemy nie obchodzą.
Jeżeli masz zamiar swoją kiepską prowokację kontynuować, nie będę odpisywał.

PS: fix działa.

ODPOWIEDZ