Matura - poszukiwanie książek

O wszystkim

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Elmo
Szlachcic
Posty:1306
Rejestracja:2008-11-08, 22:11
Lokalizacja:łódź
Kontakt:

Matura - poszukiwanie książek

Post autor: Elmo » 2011-01-12, 22:08

Witam was, szanowne Panie i Panowie.
Pod wpływem mądrej rady Skobla, zwracam się do was z prośbą o pomoc w znalezieniu materiałów na maturę.
Temat wygląda tak: Motywy mitologiczne i baśniowe we współczesnej literaturze fantasy. Omów temat,
uwzględniając przykłady z literatury polskiej i obcej.

A brakuje mi do niego motywów mitologicznych w literaturze polskiej i obcej fantasy.
Najlepiej jak nie będzie to tylko Sapkowski.
Liczę na wasza pomoc.

Awatar użytkownika
Adam
Ohydny Spamer !
Posty:5793
Rejestracja:2008-06-03, 01:03
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Adam » 2011-01-12, 22:16

nowe pomysły

Mike Carey cykl o Feliksie Castorze - luźne nawiązania, pojawiają się demony, w tym np. Asmodeusz

Ilona Andrews - Magia parzy (II część cyklu) - pojawia się postać Morrigan, luźne nawiązania do mitologii celtyckiej.

Mark Chadbourn - trylogia Koniec Świata - oś fabuły zawiązana wokół powrotu magii i przenikania mitologii celtyckiej do naszego świata

Marion Zimmer Bradley - Pani Avalonu, Mgły Avalonu - nawiązania do legend arturiańskich
,,Raashtram lasów czar ma taką moc,
że wrócić chcesz, wrócić chcesz,
znów wędrować wśród nich''.

Awatar użytkownika
Ziele
Mieszczanin
Posty:721
Rejestracja:2008-11-22, 23:32
Lokalizacja:masz Tytuł Top Buły

Post autor: Ziele » 2011-01-12, 22:28

Edda poetycka
Obrazek

skobel
Arystokrata
Posty:1591
Rejestracja:2008-06-02, 22:15
Lokalizacja:Łódź

Post autor: skobel » 2011-01-12, 22:34

1. przeczytaj książkę, którą Ci dałem.
2. przemyśl, które z motywów wybierasz (ja skoncentrowałbym się na mitologii świata zachodu i wybrałbym po jednym-dwa przykłady z mitologii Greków/ Rzymian, Słowiańskich, Germańskich/Skandynawskich, Celtyckich można do tego dodać jakąś klamrę, czyli coś, co jest reprezentowane w każdej z tych kultur (trickster? , jednorożec? ), lub np. tradycje judeo-chrześcijańskie - ale to luźna uwaga; postaw na osobisty plan i przemyślenia- ja nie znam nauczycieli, którym będziesz to przedstawiał)
3. Zaprezentuj uszczegółowione zapytania na forum. "np. szukam motywu sądu Ozyrysa we współczesnej literaturze polskiej."
4. Zdobądź i zagłęb się tylko w te lektury, które pomogą Ci faktycznie w pracy.
5. Spisz wyniki.
6. Zaprezentuj je na zebraniu smerfa. Zbierz uwagi, krytykę i się- by to zrobić.
7. Udoskonalony w tę wiedzę i uskrzydlony pochwałami zbierz szóstkę na maturze.

PS> Życie jest zbyt krótkie, by przeczytać wszystko. Miejsca na serwerze mamy za mało, by zaprezentować Ci wszystko. Moja pamięć też jest ograniczona. No i kryształową kulę mam na corocznym przeglądzie.
Ostatnio zmieniony 2011-01-12, 22:37 przez skobel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2011-01-12, 22:41

Kłamca Ćwieka - mitologia chrześcijańska i mnóstwo innych.

Sandman Gaimana, co prawda to komiks, ale nikt z komisji nie wmówi ci, że komiks to nie literatura, bo do tej pory trwają dyskusje czym tak naprawdę jest komiks. Tak naprawdę to jest to podobne do Kłamcy Ćwieka w pewnym zakresie. Gdybyś miał wybierać to gorąco bym ci polecał tą pozycję. Masz tam nawet Zielony Zakątek, znany na całym świecie jako Fiddlers Green - eden i raj żeglarzy.

Trzy wiedźmy Pratchetta -> znajdziesz mnóstwo nawiązań do Szekspira.

Klasyką by były Opowieści z Narni Lewisa. Właściwie to dla ciebie pozycja obowiązkowa. Masz tam nawet Św. Mikołaja i gadające zwierzaki. Pamiętaj, że obserwujesz ten świat od jego powstania do samego końca. Właściwie to wielka metafora religii chrześcijańskiej.

Jeśli jesteś naprawdę twardy i dobry w analizie dzieła, to mogę ci polecić Welin Duncana, jestem motyw sumeryjskich mitów, ale książka jest bardzo ciężka.

Jak coś to mogę ci pożyczyć słownik aniołów Gustava Davidsona, jeśli nie masz.

Co do Tolkiena, jeśli byś chciał go w ogóle wybrać, to trzeba pamiętać, że to jeden z niewielu tak kompletnych światów. On ma swoją własną mitologię.

Dobrze by było znaleźć coś ze smokami :P

NukeOn
Osadnik
Posty:224
Rejestracja:2008-07-24, 16:00
Lokalizacja:.-..-,---.,-..,--..-
Kontakt:

Post autor: NukeOn » 2011-01-13, 14:03

Mitologicznie z Tolkiena, najlepiej wziąć Silmarillion. Da się pewnie coś wyciągnąć z Amberu. Plus dowolne książki z uniwersów RPGowych (D&D, Warhammer). Nie kojarzę książek z uniwersum Świata Mroku, ale jeśli są, to mitologii tam nieco masz.

Awatar użytkownika
kaimada
Szlachcic
Posty:1418
Rejestracja:2009-11-24, 21:14
Lokalizacja:ten fenomen?

Post autor: kaimada » 2011-01-13, 15:54

Ja miałem mity i motywy mitologiczne w twórczości J.R.R. Tolkiena także naprawdę jest to skarbnica materiału.
Główną osią były eddy ---> Pierścień Nibelungów ---> Władca Pierścieni.
Np możesz też korzystać z podobieństw między poszczególnymi postaciami a jakimiś mitologicznymi postaciami np:
http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?inspiracje1 (czyli moje ulubione Gandalf, czyli Odyn!)
"You'd shoot a man in the back?"
"Well, it's the safest way, isn't it?"

“Co powiedział Xerxes do Leonidasa? - Pan tu nie stał!”

ODPOWIEDZ