Grupa literacka

Wszystko co chcecie wiedzieć o Stowarzyszeniu Miłośników ERpegów i Fantastyki. Informacje o naszej działalności.

Moderator:Avalanche

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Grupa literacka

Post autor: Gambit » 2010-02-15, 16:33

Nawiązując do ostatniego zebrania walnego przypominam, że zdecydowaliśmy się na utworzenie nieoficjalnej grupy zajmującej się literaturą fantastyczną +- inne ciekawe rzeczy jakie przyjdą nam do głowy. Grupa będzie się spotykać w trakcie zebrań, a każde takie spotkanie zajmie pół godziny, pewnie więcej, jak będą się wywiązywać ciekawe dyskusje.

Cele grupy:

Poznawanie nowinek ze świata literatury fantasy, nowości wydawnicze, ciekawi autorzy i ciekawostki o autorach (przedstawianie z grubsza stylu pisania tych autorów).

Rozwinięcie działu "Nasza twórczość", czyli pisanie recenzji i tworzenie notek o książkach (dobrze by było uzupełnić o takie notki biblioteczkę) i pisanie opowiadań. Oczywiście można także machnąć jakiś artykuł ;].

Organizacja prelekcji dotyczących ogólnej tematyki fantasy, czyli literatura, film, gry itp.

Doradzanie co do kolejnych nabytków książkowych do biblioteczki SMF.

Cele poboczne:
nieoficjalne tłumaczenia
tworzenie larpów w realiach poszczególnych książek

Na zebraniu 6 marca chciałbym zaprosić na prelekcję z historii fantasy. ;)

I wszystko co przyjdzie nam do głowy, a co chcielibyśmy realizować. Proszę o wasze propozycje tutaj na forum. Piszcie co chcielibyście na takich spotkaniach zobaczyć.
Ostatnio zmieniony 2010-02-15, 18:04 przez Gambit, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Toczka
Wędrowiec
Posty:123
Rejestracja:2008-09-07, 01:09
Lokalizacja:wieje wiatr?

Post autor: Toczka » 2010-02-15, 21:44

Pomysł podoba mi się bardzo i żałuję, że tak rzadko będę na zebraniach, bo chętnie wzięłabym w czymś takim udział.

Ale żeby się troszkę zrehabilitować podzielę się myślą, która mnie naszła po przeczytaniu posta Gambita. Mianowicie, można by też w ramach tych spotkań urządzić panel dyskusyjny. Powiedzmy raz w miesiącu na spotkaniu omawiana byłaby jedna książka, wybrana odpowiednio wcześniej. Żeby każdy miał szansę wymienić się poglądami na jej temat, refleksjami i emocjami :]

To rzekłam ja, Toczka :P

Awatar użytkownika
krew_na_scianie
Mieszczanin
Posty:614
Rejestracja:2009-02-22, 10:49
Lokalizacja:Bełchatów
Kontakt:

Post autor: krew_na_scianie » 2010-02-15, 22:11

Rzeczywiście ciekawy pomysł. :) Skoro grupa literacka obejmuje również film to można by było podyskutować o "Avatarze" - tym bardziej iż niedługo spora ekipa ludzi będzie mała szansę film zobaczyć. Tak, dyskusje o szeroko rozumianej fantastyce faktycznie mogą być interesującą sprawą. A w wolnej chwili pomyślę nad tym tematem głębiej.

Awatar użytkownika
Adam
Ohydny Spamer !
Posty:5794
Rejestracja:2008-06-03, 01:03
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Adam » 2010-02-17, 00:17

Świetny pomysł. Żywię nadzieję, że urozmaici nasze spotkania w klubie.

Tak doraźnie, to zachęcam do wypowiedzi w temacie:

http://www.smerf.fero.pl/f/viewtopic.ph ... sc&start=0
,,Raashtram lasów czar ma taką moc,
że wrócić chcesz, wrócić chcesz,
znów wędrować wśród nich''.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1290
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2010-02-17, 19:17

Toczka pisze:Pomysł podoba mi się bardzo i żałuję, że tak rzadko będę na zebraniach, bo chętnie wzięłabym w czymś takim udział.

Ale żeby się troszkę zrehabilitować podzielę się myślą, która mnie naszła po przeczytaniu posta Gambita. Mianowicie, można by też w ramach tych spotkań urządzić panel dyskusyjny. Powiedzmy raz w miesiącu na spotkaniu omawiana byłaby jedna książka, wybrana odpowiednio wcześniej. Żeby każdy miał szansę wymienić się poglądami na jej temat, refleksjami i emocjami :]

To rzekłam ja, Toczka :P
I żeby, na ten przykład, miał szansę tę książkę przeczytać...
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Adam
Ohydny Spamer !
Posty:5794
Rejestracja:2008-06-03, 01:03
Lokalizacja:Łódź

Post autor: Adam » 2010-02-18, 10:29

Proponuję, aby na następnym zebraniu zastanowić nad pozycjami wartymi dyskusji i określić w przybliżeniu kiedy o której będziemy dyskutowali. Wystarczy, żeby lista była jawna i osoby zainteresowane wiedząc z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, o jakiej książce/cyklu będziemy dyskutowali zdążą przeczytać.
,,Raashtram lasów czar ma taką moc,
że wrócić chcesz, wrócić chcesz,
znów wędrować wśród nich''.

Awatar użytkownika
ifka
Osadnik
Posty:209
Rejestracja:2008-12-09, 10:13
Lokalizacja:Łódź

Post autor: ifka » 2010-02-18, 13:45

Bardzo podoba mi się pomysł Toczki :-)

W miarę możliwości postaram się uczestniczyć w dyskusjach.
Konieczne wcześniejsze (min. 2-3 tyg.) info co czytamy i kiedy o tym rozmawiamy.
Ostatnio zmieniony 2010-02-18, 13:52 przez ifka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tjal
Arystokrata
Posty:1813
Rejestracja:2008-06-02, 21:54
Lokalizacja:Uć znowu

Post autor: Tjal » 2010-02-18, 14:18

Ja także się na ten pomysł pisze, z oczywistych względów najlepiej ustalić lektury z dużym wyprzedzeniem, tak by każdy miał szansę zabrać głos w takiej dyskusji.

To kto daje pierwszą propozycję :-)
Kiedy patrzysz w otchłań, pamiętaj że otchłań może się czuć nieswojo

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1290
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2010-02-18, 17:44

Może cykl "Koło czasu", bagatelne naście/dziesiąt "tomików"
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
ifka
Osadnik
Posty:209
Rejestracja:2008-12-09, 10:13
Lokalizacja:Łódź

Post autor: ifka » 2010-02-18, 18:20

haha takie 'neverending storyyyy....oooaooaaa..'

proponuję coś o mniejszych gabarytach - żebyśmy się na początku nie zrazili...

może jakiś kryminał..?
Ostatnio zmieniony 2010-02-18, 18:21 przez ifka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
GoodNecromancer
Przewodniczący SMF
Posty:1290
Rejestracja:2009-01-31, 20:35
Lokalizacja:Łódź

Post autor: GoodNecromancer » 2010-02-18, 19:25

Może "Katar" Lema?
Nie byłoby to coś sztandarowego naszego Koryfeusza, bo zwykle najczęściej się wymienia "Solaris", "Niezwyciężonego" czy "Cyberiadę", "Dzienniki gwiazdowe" lub "Kongres futurologiczny". A "Katar" właśnie jest takim w zasadzie kryminałem, który w dość ciekawy sposób się rozwija i rozwiązuje. No i to rodzima klasyka.
Necro
aka
Good Necromancer

Awatar użytkownika
Toczka
Wędrowiec
Posty:123
Rejestracja:2008-09-07, 01:09
Lokalizacja:wieje wiatr?

Post autor: Toczka » 2010-02-19, 11:57

Jakby była lista z wyprzedzeniem, to bym nawet wiedziała kiedy Monka zmolestować, żeby do Łodzi przyjechać :-)

Jak dla mnie fajnymi książkami do przedyskutowania jest np. Pan Lodowego Ogrodu, Wodnikowe Wzgórze, Diuna czy Władca Pierścieni. Ale jak to bywa, każdy wymienia swoje ulubione pozycje na początek :] Te, które ma już przeczytane i przemyślane ;) Dlatego przydałby się jakiś koordynator całości, który też poprowadziłby panel, albo znalazł kogoś, kto by to zrobił :] Można też myślę spokojnie zrobić ankietę z propozycjami, niechaj się ludziska wypowiedzą od czego najbardziej chcieliby zacząć :]

Awatar użytkownika
ifka
Osadnik
Posty:209
Rejestracja:2008-12-09, 10:13
Lokalizacja:Łódź

Post autor: ifka » 2010-02-19, 12:34

Kwestia koordynatora [ewentualnie jego braku] zależy od tego, jakie zadania należałyby do niego i jaki charakter miałby mieć panel dyskusyjny.

Myślę, że wybór książki będzie trudną sprawą. Najlepiej, gdyby była to metoda jak najkrótsza w czasie realizacji.
Warto zadać sobie pytanie na czym chcemy się skoncentrować - na tym co było czy też na tym, co aktualnie jest wydawane na rynku.

Ja osobiście skłaniałabym się ku temu co nowe - a przynajmniej w większym natężeniu.

Plusem jest element świeżości i wyzwania w interpretacji. Efektem dyskusji mogłoby być podsumowanie (coś a'la recenzja) do umieszczenia na stronie SMF - czyli rozwijamy się i podejmujemy nowe tematy. Skoro gotowość deklaruje kilka/kilkanaście osób można mieć nadzieję, że będziemy - w miarę - reprezentatywną grupą ;-)
Oczywiście ze względów finansowych mogą to być książki już udostępnione do bibliotek.
Ostatnio zmieniony 2010-02-19, 12:42 przez ifka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
WitchDoctor
Wędrowiec
Posty:86
Rejestracja:2009-07-19, 12:21
Lokalizacja:Żagań/Łódź
Kontakt:

Post autor: WitchDoctor » 2010-02-20, 00:20

Cokolwiek byle nie Dukaj i jestem w 7 niebie. ;) Tak wtrącę swoje trzy grosiki.
Do you remember, Odin, when in bygone days
we mixed our blood together?
You said you would never drink ale
unless it were brought to both of us.


Czekam na Ragnarök.

Awatar użytkownika
Gambit
Mieszczanin
Posty:779
Rejestracja:2009-03-04, 21:37
Lokalizacja:Wrocław

Post autor: Gambit » 2010-02-23, 00:01

Koordynator będzie, bo samo z siebie się nic nie rozpędzi, a jak jest robota do zrobienia, to lepiej mieć świadomość, że jest się tą osobą, niż czekać, aż ktoś coś zrobi.

Zdając się na swoją bezczelność od razu wezmę to na siebie. Chciałem żeby za dwa tygodnie zacząć wszystko prelekcją, ale widzę że wybuchł pewien płomień i nie wolno dopuścić żeby zgasł.

Wymieńcie dzieła, które są sztandarami najnowszej fantastyki i uzasadnijcie (nie jedno dzieło, tylko dzieła - liczba mnoga), dlaczego akurat te? Czy trzymamy się szlaków typu: "nibylandia" (wszystkie zmyślone światy), urban fantasy (miejskie legendy, Nigdziebądź Gajmana), czy jakie tam typy jeszcze przyjdą wam do głowy ;]

ODPOWIEDZ