Gry karciane – krótki opis

Historia gier karcianych
Gry karciane najprawdopodobniej powstały w Chinach, po wynalezieniu papieru. Żadna z antycznych gier nie dotrwała do naszych czasów. Europa musiała jeszcze długo na nie czekać, bo dopiero dotarły one w 1370r. poprzez kraje muzułmańskie wpierw do Hiszpanii, a po dziesięciu latach rozprzestrzeniły się na całą Europę.
Pierwsze europejskie karty były drogie, ponieważ produkowano je ręcznie na drewnianych tabliczkach. Po czterdziestu latach dopiero karty uformowały się w znane nam kolory i figury. W XV w. powstał zestaw arkan (wzorów kart) tarota i na początku był on tylko popularną grą karcianą. Potem mu nadano wymiaru mistycznego. Złoty wiek gier karcianych to XVII i XVIII wiek.
Poza grami karty służą do wykonywania trików iluzjonistycznych, lub wróżenia.

Kolekcjonerskie gry karciane
Zasadnicza różnica między tradycyjnymi grami karcianymi a karciankami, jak powszechnie nazywa się kolekcjonerskie gry karciane (ang. Collectible Card Game – CCG) jest właśnie aspekt kolekcjonowania kart. Tradycyjne gry karciane bazują na jednej talii wspólnej dla wszystkich graczy. W nich odgrywa ważniejszą role element losowy niż, umiejętności gracza. W kolekcjonerskich grach karcianych ten element niweluje fakt, że każdy z graczy przystępuje do gry z samodzielnie skonfigurowaną (według pewnych zasad) talią kart wybranych z pośród swojej kolekcji. Dzięki temu umiejętność perspektywicznego działania i przewidywania posunięć przeciwnika dużo większy wpływ na rozgrywkę niż w tradycyjnej odmianie.

Magic: the Gathering
To prawdopodobnie najpopularniejsza gra karciana wymyślona w 1993, przez nauczyciela matematyki Richarda Gerfielda. Do dziś kolejne edycje i zestawy coraz to nowych kart publikuje wydawnictwo „Wizzards of the Coast”. Gra ta pozwala przeciwnikom wcielić się w role dwóch potężnych czarodziejów, którzy rozgrywają magiczny pojedynek. Za pomocą różnych zaklęć i przywołanych stworów usiłują zdobyć przewagę nad adwersarzem. Do tej pory gra ta zdobyła popularność wśród sześciu milionów odbiorców. Sukces tej gry sprawił powstawanie kolejnych produktów tego typu, lecz MtG zawsze zostanie tą pierwszą i najbardziej reprezentacyjna w swojej klasie.

Gry karciane niekolekcjonerskie
Niekolekcjonerskie karcianki są połączeniem gier planszowych i kolekcjonerskich gier karcianych. Nabywając jedno opakowanie gry kupuje się pełną ilość wzorów. Takie zestawy pozwalają grać kilku osobom przy pomocy wspólnej puli kart (dzielonych, lub nie- na poszczególne talie). Jest to tańsza rozrywka niż kolekcjonerskie karcianki, ponieważ nie wymaga od każdego gracza nabywania kolejnego zestawu. Zwykle zasady są również uproszczone i koncentrują się na eksploatowaniu wyłącznie jednej intrygującej zasadzie, lub tematyce.