Gry planszowe – krótki opis

Gry planszowe towarzyszą nam od tysiącleci – grano w nie w większości znanych kulturach i społeczeństwach wszystkich wieków- w części z nich nawet przed wynalezieniem pisma. Część z nich jest nadal dobrze znana, inne odtworzono dzięki odkryciom archeologicznym. Na tysiąclecia przed naszą erą cieszyły się powodzeniem wśród Egipcjan, Persów, Majów, czy Greków. Zainteresowanie rozrywkami przy planszy nie opadło do dnia dzisiejszego.

Gry planszowe dziś różnią się od tych sprzed stuleci, a w ostatnich latach, dzięki ogromnemu rozwojowi tego rynku na świecie, także w Polsce możemy zgrać w najnowsze, wciągające produkcje. Zachwycają różnorodnością tematyki, starannością wykonania, czy innowacyjnymi zasadami. Cieszą oko, stymulują intelekt, pozwalają nawiązać nowe znajomości czy spoić więzy rodzinne.

W powszechnej, stereotypowej i krzywdzącej opinii gry planszowe tworzone są z myślą o dzieciach. Owszem – sporo z nich to produkcje dla najmłodszych – przesadnie kolorowe i z uproszczonymi zasadami. Jednak większość gier planszowych, a zwłaszcza te, które zamierzamy zaprezentować podczas Mikograjek to produkcje dla młodzieży, całej rodziny lub wręcz dla osób dorosłych. Gry te są często złożone (i nie mam na myśli trudnych zasad, a raczej możliwości taktyczne i konieczność jednoczesnego kontrolowania wielu aspektów rozgrywki) i wymagają odpowiedniej dojrzałości i koncentracji.

Rywalizacja w gronie przyjaciół jest świetną zabawą, ale gry planszowe zyskują coraz większą popularność także dzięki olbrzymiej różnorodności. Są takie, w które gra się 10 czy 15 minut, są też takie, które wymagają kilku godzin. Są gry dla dwóch graczy, ale do niektórych potrzeba powyżej 5 osób. W końcu: są gry rozrywkowe, pełne śmiechu i zabaw, a są też, nie mniej wciągające, gry wymagające umiejętności taktycznych i strategicznych, które wymagają skupienia i perspektywicznego planowania posunięć.

Bogactwo gier planszowych to setki tytułów i dziesiątki polecanych hitów. Jednym z najlepszych sposobów na “wejście” w gry planszowe jest po prostu zagranie. Dlatego zapraszamy na Mikograjki, gdzie za darmo można zagrać w wiele tytułów oraz przejrzeć dziesiątki innych.

Czy gry planszowe to zawsze plansze i pionki? Nie. Czasem planszę zastępuje stół, na którym gracze układają karty. Co do pionków – często spotyka się w naszych grach różnorodne pionki, równie często mają postać plastikowych lub drewnianych figurek cechujących się estetyką wykonania. Są też planszówki bez pionków, z żetonami lub różnymi elementami reprezentującymi armie, zabudowania itp., lub tez takie, które w całości składają się z drewnianych lub plastikowych klocków. Czasami przypierają też dużo bardziej wyrafinowane formy.

Dlaczego zachęcamy do poświęcania cennego czasu kameralnej rozrywce? To wynik chęci oderwania się od pracy czy studiów, zdobycia nowych umiejętności z zakresu planowania, strategii, czy taktyki oraz spędzenie swojego wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną w sposób pasjonujący i nietypowy. Nie wszystkie gry wymagają ściśle strategicznego myślenia – planszówki to coś więcej niż mierzenie się z przeciwnikami na płaszczyźnie intelektualnej- granie w nie wymaga umiejętności także negocjacji, rozwiązywania konfliktów i dynamicznego zmienienia priorytetów- to wszystko w życiu bardzo się przydaje.

Gry planszowe sprawiają, że zaczynamy na nowo rozmawiać i słuchać. Możemy świetnie się przy nich bawić, ponieważ dostarczają one wspaniałej rozrywki w gronie przyjaciół i rodzinnym, a zatem pozwalają na bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. I choć zdaję sobie sprawę, że wielu z nas to dopiero raczkujący planszowicze, ale tak naprawdę bardzo mnie to cieszy. Oznacza to bowiem tyle, że przed nami jeszcze mnóstwo odkryć.