SMF krok po kroku

 • Czym jest SMF?

SMF to stowarzyszenie młodych ludzi, które za swój cel obrało propagowanie ogólnie pojętej fantastyki i gier fabularnych, oraz konsolidację środowiska fanów poprzez zapewnienie możliwości poznawania nowych osób – zarówno na żywo, jak i poprzez internet – i wspólne rozwijanie swoich zainteresowań.

SMF to klub, który oferuje fanom gier fabularnym, planszowym, bitewnym i karcianym możliwość spotkania i gry w dogodnych warunkach ze znajomymi, lub z nowo poznanymi osobami.

SMF to wierna grupa przyjaciół, która spotyka się również na polu towarzyskim, przy okazji różnorakich imprez i spotkań, zarówno tych z dawna zaplanowanych, jak i tych zupełnie spontanicznych.

SMF to także organizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych: różnorakich prelekcji, wystąpień towarzyszących sympatyzującym imprezom (między innymi Międzynarodowy Festiwal Komiksu), konwentów (Kapitularz, U-BOT). Jesteśmy także gospodarzami POLCONU 2009.

 • Jak do nas dotrzeć ?

Dzięki uprzejmości Łódzkiego Domu Kultury stowarzyszenie funkcjonuje przy Łódzkim Domu Kultury mieszczącym się na ulicy R. Traugutta 18. Zapewnia to łatwy dojazd z każdego zakątka Łodzi tramwajami 1, 4, 5, 6, 7 i autobusami L, 51, 51A, 53, 57, 58, 58A, 60, 60A, 60B, 67, 70, 70A, 73, 86, 88, 88A, 96. Przysłowiowe dwa kroki dzielą nas od Dworca PKP i PKS Łódź Fabryczna, ulicy Piotrkowskiej i Placu Dąbrowskiego.
Jeśli nadal nie wiecie, jak się można z nami spotkać może poniższa mapka Wam pomoże.

 • Nie słyszałeś nigdy o grach fabularnych?

Każdy intuicyjnie rozumie, czym są gry planszowe. Choć te, które prezentujemy bardzo różnią się bardzo stopniem rozbudowania zasad i fabuły od chińczyka czy szachów, nadal jest to podobny, powszechnie rozpoznawany rodzaj rozrywki. Jednak gra fabularna nadal nie jest podobnie powszechnie osłuchanym terminem. Dzięki naszemu klubowi możesz z łatwością zagłębić się w fantastyczny świat gier RPG. Jeśli nie możesz się doczekać konkretów szerszy opis „fabułek” znajdziesz tutaj.

 • Jak można do nas dołączyć?

Najprościej przychodząc, nawet niezapowiedzianie, na jedno z zebrań. Upewnij się w recepcji, czy spotkanie odbywa się w zwyczajowej Sali 308, czy być może poprosiliśmy o dostęp do większego pomieszczenia, lub sali audio.
Dobrze jest też zarejestrować się na naszym forum i powiedzieć kilka słów o sobie. Nie jesteśmy żadnym elitarnym stowarzyszeniem, lecz otwartą grupą ludzi, pragnących w miłej atmosferze rozwijać swoje zainteresowania i dzielić się zdobytymi na tym polu doświadczeniami.

 • Nie chodzę jeszcze do liceum. Pewnie jestem za młody i będziecie na mnie patrzeć z góry?

Przyjmiemy każdego, niezależnie od wieku i doświadczenia. Warto jednak zaznaczyć, że dla osób poniżej 14 lat (jest to bardzo indywidualna kwestia zdarzają się nawet 10-latkowie, którzy dobrze sobie z nimi radzą) reguły i założenia proponowanych przez nas gier mogą okazać się zbyt złożone. Z pewnością jednak, spodobają Ci się nasze tytuły, z którymi jednakowo dobrze radzą sobie gracze dziesięcioletni, co stulatkowi.

 • Ile kosztuje ta przyjemność?

Nic. Nie ma żadnego „wpisowego”. Jeśli masz w domu zbędne kostki lub stare, planszowe gry, którymi chciałbyś się podzielić z resztą klubowiczów, przyjmiemy je z otwartymi ramionami. Przyjmujemy w postaci darowizny książki i podręczniki.
Warto zaznaczyć, że członkowie klubu zobowiązani są do uiszczania stosownych składek rocznych, nie pobieramy jednak od uczestników jakichkolwiek opłat za udział w spotkaniach.

 • Kto zarządza klubem?

Zarząd Stowarzyszenia skłąda się z Przewodniczącego i Rady Wewnętrznej.

Aktualnym Przewodniczącym jest Sławomir ‚GoodNecromancer’ Graczyk

W skład Rady Wewnętrznej wchodzą:

  1. Paweł ‚Borek’ Borkowski
   Emilian ‚RansomStark’ Szyburski
   Kajetan Gałczyński
 • OK, wchodzę w to – czego mogę oczekiwać?

Ciekawych tematów do dyskusji. Poznania wielu nowych gier. W każdym tygodniu będzie dość miejsca i czasu na rozegranie partyjki lub dwóch w planszówkę, czy sesję gry fabularnej. Podczas naszych spotkań nie można będzie palić ani pić alkoholu, za to są wygodne stoły, krzesła i eleganckie wnętrza. A przede wszystkim – dobre towarzystwo i dobra zabawa. Przypomnę, że w pobliżu znajduje się wiele pubów i lokali gastronomicznych, w których członkowie Smerfa zwykli kontynuować rozgorzałe dyskusje, lub dzielić się wrażeniami z wieczora.

 • A ja mógłbym coś zorganizować w klubie?

Jak najbardziej! Gorąco zachęcamy do współtworzenia programu, a także spontanicznych inicjatyw. Przedstaw nam swój pomysł i termin, w którym chciałbyś go realizować na forum, a my zajmiemy się resztą. Znajdzie się miejsce, chętni słuchacze, potrzebne rekwizyty. Szczególnie poszukujemy następujących osób:

– Mistrzów Gry gotowych do prowadzenia sesji nieznanym wcześniej graczom (system dowolny, preferowane nieautorskie),
– Autorów gier karcianych, planszowych i fabularnych, pragnących zaprezentować swoje pomysły,
– Organizatorów LARPów (Live Action Role Play)
– Prelegentów i prezenterów, mających ciekawe przemyślenia, rzadkie zainteresowania, nowe gry czy książki, o których mogliby ciekawie opowiadać.

 • Chciałbym jednak dowiedzieć się więcej.

Napisz do nas, lub zadaj swoje pytanie na forum. Na pewno odpowiemy. Jesteśmy zainteresowani wszelkimi inicjatywami promującymi gry fantastyczne.

Kontakt z klubem:

Oficjalny adres korespondencyjny stowarzyszenia : smf.lodz@gmail.com