O SMF

Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki

SMF, a dokładniej Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki (znane potocznie Smerfem), jest aktualnie najstarszym klubem, który działa aktywnie w łódzkim fandomie. W ramach naszych zainteresowań gramy i tworzymy imprezy powiązane z grami planszowymi, grami fabularnymi (RPG), karcianymi i figurkowymi systemami bitewnymi, jak również z literaturą, filmem i ogólnie pojętą fantastyką. Mamy za sobą ponad czternastoletnie doświadczenie organizacyjne, bowiem nasze stowarzyszenie powstało 27 października 2001 roku.

Na początku byliśmy jedynie grupą przyjaciół, którzy wypisali jedynie parę propozycji związanych z możliwościami propagowania fantastyki. Teraz po tych kilku latach możemy stwierdzić, że cele statutowe, naszego stowarzyszenia o osobowości prawnej pokrywają się z tamtymi młodzieńczymi pomysłami.

Stowarzyszenie od początku wspierało niemal każdą regionalną inicjatywę związaną z propagowaniem gier fabularnych i ogólnie pojętej fantastyki. Współorganizowaliśmy Łódzką Sobotę z Fantastyką (8 listopada 2003) jak i Kapitularz RE (kwiecień 2004).
Ponadto zajmowaliśmy się realizacją własnych projektów: w latach 2003 – 2007 odbyły się z naszej inicjatywy Dni Fantastyki w XXI LO w Łodzi, podczas których uczniowie mogli zakuć w dyby dyrektora szkoły Janusza Bąka albo spotkać się z Andrzejem Sapkowskim.

W latach 2005-2008 mieliśmy przyjemność przygotowywać Zjazd Miłośników Fantastyki U-BOT. Organizowana przez grupę, której zasadniczym trzonem byli właśnie nasi członkowie, impreza gościła na przestrzeni czterech lat ponad 1150 uczestników i 180 gości (twórców literatury fantastycznej, przedstawicieli mediów, czy wydawnictw). Nasze zaangażowanie docenił magistrat miasta Łodzi dołączając naszą imprezę do atrakcji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a w roku 2008 U-bot uzyskał Patronat Prezydenta Miasta Łodzi.

W roku 2009 wielkim zaufaniem obdarzyli nas fani z całej Polski powierzając zaszczyt organizacji Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, czyli najważniejszego i w założeniu największego zjazdu fanów. Impreza odbyła się w dniach 27-30 sierpnia 2009 na terenie Politechniki Łódzkiej i hali sportowej MOSiR gromadząc ponad 2000 uczestników i wielu znakomitych (w tym zagranicznych) gości.

Naszą sztandarową imprezą jest organizowany od 2008 roku Łódzki Port Gier. Wydarzenie to doczekało się już ponad trzydziestu edycji i jest największym konwentem poświęconym grom „bez prądu” w regionie łódzkim i jednym z największych w Polsce. Każdego roku odbywa się pięć edycji ŁPGa, a każda z nich przyciąga od kilkuset do ponad tysiąca uczestników. Od roku 2012, wrześniowe edycje naszej imprezy towarzyszą Łódzkiemu Festiwalowi Fantastyki „Kapitularz”.

Realizację naszych planów umożliwia nam ścisła współpraca z przedstawicielami innych polskich Klubów i Stowarzyszeń. Stawiamy na wzajemną pomoc, koleżeństwo i dobrą zabawę. Jesteśmy Stowarzyszeniem, które wiele jeszcze chce zdziałać i wszystkich chętnych do wsparcia nas w realizacji fantastycznych planów zapraszamy do skontaktowania się i rozpoczęcia współpracy.

Staramy się regularnie spotykać – w każdą sobotę w Łódzkim Domu Kultury. Na naszych zebraniach można przede wszystkim pograć w najnowsze tytuły planszowe, spróbować wielu gier fabularnych oraz stoczyć walki w którymś z systemów bitewnych. Prezentujemy własne pomysły, dyskutujemy na temat nowych publikacji i pozycji, jakie pojawiły się w sklepach.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Terminy Spotkań

W każdą sobotę od 15:00 do 21:00 w Łódzkim Domu Kultury w sali 313
(jeśli zebranie z jakiegoś powodu nie może się odbyć, to piszemy o tym na naszej stronie głównej kilka dni wcześniej).

Kontakt ze Stowarzyszeniem:
Przewodniczący Sławomir Graczyk – saempire@toya.net.pl
Skrzynka służbowa smf.lodz@gmail.com