Dworzec Perdido

skobel ,  23 maja 2010

Tytuł: Dworzec Perdido
Autor: China Mieville
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Objętość: 648 stron
Inne ilość sztuk: 1
miękka oprawa

Odpowiedzi możesz śledzić za pomocą RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Jeden Komentarz do “Dworzec Perdido”

  1. skobel napisał:

    Mocna rzecz!

    Dworzec to bardzo oryginalna pozycja fantasy, z typowym (choc czasami trudnym do dostrzeżenia) zestawem elementów : jest quest, jest smok, jest drużyna, jest potężny sprzymierzeniec i poświecenie na koniec. Wszystko podane w nowatorski i przewrotny sposób- jednocześnie trudnoprzyswajalny i stymulujacy wyobraźnię.

    Książkę trudno jednoznacznie ocenić: dla mnie najlepsze były te fragmenty, kiedy wątki raczej się zaczynały splatać i autor zbaczał na peryferia akcji i poświęcał rozdział na obserwacje dojrzewajacj larwy, na rys polityczny Nowego Crobuzon (świetne miasto- jak mogło być inaczej, skoro przepływają przez nie dwie rzeki: Smoła i Egzema) lub na miedzyrasowy dialog o abstrakcyjnej fizyce kryzysu. Moje zainteresowanie słabło, kiedy fabuła krzepła w przewidywalnym kierunku.

    Świetna pozycja z biblioteczce: jednocześnie zachwyca i rozczarowuje, ale prezentuje rozbudowaną wyobraźnię autora i wysokie aspiracje. Sądzę, że każdy czytelnik powinien zajrzeć do „Dworca” i samodzielnie wyrobić sobie zdanie. Nawet jesli miałoby być równie ambiwalentne jak moja opinia.