Bohnanza: Fasolki

skobel ,  4 czerwca 2006

dsc_5748.jpg

Bohnanza: Fasolki    karciana gra z rodziny „party games”

3-6
15- 30 minut
niewielka złożoność gry
Elementy gry wydano w języku niemieckim, lecz nazwy nie są używane w trakcie rozgrywki.
6 votes, average: 4,00 out of 66 votes, average: 4,00 out of 66 votes, average: 4,00 out of 66 votes, average: 4,00 out of 66 votes, average: 4,00 out of 66 votes, average: 4,00 out of 6 (głosów:6, średnia: 4,00/6)
Aby oddać swój głos musisz być zalogowanym.
Loading ... Loading ...

Siejejeje

W historii świata nie ma chyba, aż tak ważnego działu produkcji, jak produkcja żywności pochodzenia roślinnego- czyli rolnictwo. Ważne, że od dziś masz możliwość wyhodowania swojej własnej fasolki, ba! wielu fasolek! Stoi przed Tobą tylko niewiarygodnie trudny wybór – który gatunek fasoli zasiać? A może podzielić się z kimś innym? Oh, może potrzebne Ci jest więcej ziemi?

Cel gry

Gracze układaja przed sobą w kolumnach zasiane fasole. Im wiecej fasoli danego gatunku zgromadzi się na swoim polu tym większe zyski przyniesą podczas zbierania strąków. Zwycięzcą zostanie gracz, który zgromadzi najwiecej pieniążków zanim talia przewinie się trzykrotnie.

Przebieg gry

Gracze są zobowiązani nie zmieniać kolejnosci kart na reku, a więc zagrywać fasolki w tamiej kolejności jak dociągneli z talii. Zagrana fasolka ląduje na jednym z dwóch pól, która na początku kontroluje gracz (z biegiem czasu może dokupić kolejne). Na danym polu może rosnąc tylko jeden gatunek fasoli i jeśli nie mamy wolnego miejsca musimy ‚ściąć’ fasolę i wypłacić sobie zysk uzależniony od ilości kart fasoli na tym polu i rzadkości występowania danego gatunku.

Każdy z graczy w ciągu swojej tury oddaje dwie pierwsze pociągnięte karty na handel. W zamian za posadzenie fasoli danego typu przekazuje dobraną kartę innemu graczowi. Na nieszczeście gracze nie zawsze chcą handlować, lub wymagają horendalnych opłat. Na szczęście wkrótce przejdzie na nich tura wraz z kłopotem pozbycia sie niechcianych fasolek.

Gra dla…

…wszystkich powyżej 10 lat. Reguły są bardzo proste, gra szybka (nikt się nie nudzi czekając na swoją kolej) i przyjemna. Ekonomia i strategia występują tutaj na stopniu minimalnym i sprowadza się do wymiany fasolek między sobą.

dsc_6214.jpg

Odpowiedzi możesz śledzić za pomocą RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze do “Bohnanza: Fasolki”

  1. orions napisał:

    Bardzo fajna, szybka gra „handlowa”, od 2 (teoretycznie) do 6 osób. Piszę teoretycznie, ponieważ gra na 2 osoby jest mocno uboga. Najfajniej gra się na 4-5. W skrócie gra polega na sadzeniu fasolek na bardzo ograniczonych powierzchniowo polach i takim dogadywaniu się z innymi graczami, żeby na tych polach rosło jak najwięcej i jak najlepiej. Handel jest tu podstawowym elementem gry, w zasadzie nieograniczonym (czasami nawet opłaca się oddać coś komuś za darmo). Rozgrywka szybka (ok. 30 minut na 4-5 osób), karty wykonane z dużym poczuciem humoru. Na grę w rodzinie albo na przerywnik między bardziej skomplikowanymi grami – bomba.

  2. Nizioł napisał:

    Idealne party game. Im więcej ludzi tym większa zabawa. Mała, prosta a daje dużo radochy.